کمپانی انویدیا کارت گرافیک Titan V که بر پایه ی طراحی جدید این کمپانی، Volta که جانشین طراحی پیشین این کمپانی یعنی Pascal  ،ساخته شده  را رونمایی کرد. این کارت ۳۰۰۰ دلاری که کاملا برای عملکرد محاسباتی طراحی شده ، برای کسانی است که بر روی هوش مصنوعی، یادگیری عمیق، پردازش های سه بعدی کار می کنند و همچنین برنامه هایی که قدرت محاسباتی بالایی نیاز دارند.

در قلب این کارت گرافیک (Titan V) پردازنده ی گرافیکی GV100 قرار دارد  که اولین بار بر روی کارت گرافیک ۱۰۰۰۰ دلاری Tesla V100 رونمایی شد. در بیشتر قسمت ها پردازنده ی گرافیکی با Tesla برابر است،  با ۲۱٫۱  ترابایت ترانزیستور، ۵۱۲۰ هسته ی CUDA و ۶۴۰ هسته ی Tensor.

هسته های Tensor عملیات های محاسباتی خاصی را فعال می کنند و باعث می شوند تا این پردازش ها بسیار سریعتر از هسته های استاندارد CUDA انجام شوند. این قدرت با سرعت کلاک ۱۲۰۰ مگاهرتز و ۱۴۵۵ مگاهرتز در حالت افزایش سرعت کلاک هسته ها (Boost)  ک نتیجه اش در حالت تک دقتی ۱۳٫۸ ترا فلاپ و در حالت دقت مضاعف ۶٫۹ ترافلاپ است، که هر دو اختلاف ناچیزی با V100 دارند.

Titan V با هسته های Tensor عملکرد خیره کننده ی ۱۱۰ ترافلاپ را دارد که برای عملیات های یادگیری عمیق مفید است.

جایی که انویدیا مقداری به عقب برگشته است در قسمت حافظه است که از حافظه ی ۱۲ GB با رابط HBM 2 با فرکانس ۸۵۰ مگاهرتز ، سرعت حافظه ی ۱٫۷ Gbps ، پهنای باس حافظه ی ۳۰۷۲ بیتی و پهنای باند ۶۵۳ GB/s ، همه ی این ها اعداد خیره کنننده ای هستند اما نه به اندازه ی ۱۶ GB 4096 bit در کارت گرافیک V100 با پهای باند ۹۰۰ GB/s .

این کارت توان حرارتی گرمایی (TDP) 250 W با کانکتورهای ۶ پین و ۸ را پین دارد.

از نظر ظاهر خارجی تفاوتی با مدل پیشین Titan Xp ندارد، و همان رنگ طللایی سردش را حفظ کرده است و از همان گرما گیر (heat sink) با طراحی لوله های بخاربرای خنک سازی بهره می برد. پشت کارت گرافیک محل قرار گیری سه عدد پورت Display Port و یک عدد HDMI است.

جا دارد بار دیگر این نکته را ذکر کنیم که این کارت گرافیک برای برنامه های محاسباتی طراحی شده است. قیمت این کارت نسبت به کارت های استاندارد مصرف کنندگان بالا است اما در مقایسه با کارت های دیگر کلاس ایستگاه کاری در بازار مثل ، مدل های Quadro  و Tesla همین کمپانی قیمت پایین تری دارد.

Titan V  حوزه ی هوش مصنوعی و یاد گیری ماشین و عملکرد V100 آن هم با قیمت کمتر را هدف قرار داده است. البته که از این کارت گرافیک می توان در حوزه بازی هم استفاده کرد که از درایورهای استااندارد انویدیا استفاده می کند اما عملکرد آن ممکن است به اندازه ی Titan Xp سال قبل نباشد. اما با هسته های Tensor جدید، Titan V گردن Titan Xp را در برنامه های محاسباتی به خاک می مالد.

Titan V هم اکنون در وب سایت انویدیا با قیمت ۲۹۹۹ دلار در دسترس است.

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
Please enter your name here